Nowotwór to choroba uleczalna, pod warunkiem wczesnego wykrycia. Informacja i diagnoza choroby nowotworowej niesie ze sobą wachlarz emocji. Zwykle nie jest to dla nas dobra informacja. Zaczynamy snuć plany, realizować je lub odkładać na później, myślimy o najgorszym, jednak są to działania niewskazane. To co najważniejsze i zalecane zaraz po usłyszeniu diagnozy, to podjęcie leczenia zgodnie z zaleceniami lekarzy i specjalistów.
Do wykrycia choroby nowotworowej dochodzi najczęściej podczas badania przyczyny wystąpienia zmian chorobowych, których wcześniej nie było, a których pojawienie się zaniepokoiło pacjenta. Do wykrycia nowotworu może też dojść wskutek badań prowadzonych w ramach Programów wczesnego wykrywania chorób nowotworowych.
Podjęcie leczenia nowotworowego powinno zostać poprzedzone dokładną i specjalistyczną diagnostyką i właściwym rozpoznaniem tego, z czym chory będzie się mierzył. Nowotwór najczęściej kojarzymy z bólem, cierpieniem, zmianą, utratą sprawności i śmiercią. Jednak dzięki coraz to nowszym technologiom, badaniom i rozwojem medycyny w leczeniu osiągane są sukcesy.
W systemie opieki zdrowotnej pierwszym lekarzem, do którego powinniśmy się udać jest lekarz rodzinny. Bez skierowania możemy zgłosić się do onkologa. Warto zwrócić tu uwagę na ważny termin – Szybka Terapia Onkologiczna – czyli program postępowania diagnostyczno-leczniczego mający na celu przyspieszyć i usprawnić leczenie chorych na nowotwory. Znaczna część pacjentów chorych onkologicznie zostaje objęta tym programem.
Leczenie onkologiczne to sprawa indywidualna i zależna od rodzaju nowotworu, poniżej widoczne są wskaźniki większej skuteczności leczenia:
To osoby, które zakończyły leczenie. Nazywane są również zwycięzcami, czy weteranami. W mediach coraz częściej słyszymy o historii zwycięzców, którzy wygrali z chorobą. Są to ludzie nie rzadko w pełni wracający do aktywności sprzed choroby.
W trakcie zmagania się z chorobą w naszej głowie znajdą się negatywne myśli, chwile zwątpienia. Podpowiadamy jak sobie z nimi radzić, a także wskazujemy od czego warto zacząć, by myśleć pozytywnie. Poniżej zaprezentowaliśmy kilka pomocnych wskazówek z psychologii pozytywnej.
Tak jak już zaznaczyliśmy chorowanie niesie za sobą ogromny bagaż emocjonalny. Podczas różnych etapów leczenia doświadczamy wielu wyzwań i możemy potrzebować dodatkowego wsparcia np. w budowaniu lub podtrzymaniu nadziei po wyzdrowieniu. W procesie leczenia ważny jest stan emocjonalny i psychiczny pacjenta, a także jego bliskich. Psychoonkologia to ścieżka psychologii dedykowana problemom onkologicznym. Jest to zetknięcie dwóch ważnych nauk: psychologii i onkologii, czyli dziedziny medycyny zajmującej się schorzeniami nowotworowymi, ich rozpoznawaniem oraz leczeniem. Wsparcie onkologiczne staje się nowym standardem wzmocnienia w procesie chorowania.
Autor: Natalia Fuchs-Dzierżyc – psycholog, psychoonkolog
Źródło danych statystycznych i badań: