Artykuły

Kiedy warto się wybrać do psychoterapeuty?

Zastanawiasz się, czy potrzebujesz psychoterapii? To właśnie może być sygnał, że powinieneś wybrać się do psychoterapeuty.

Pierwsze trzy wizyty mają na celu właśnie wspólne ustalenie czy Pacjent faktycznie potrzebuje psychoterapii. Warto wykonać ten pierwszy krok i umówić wizytę – tylko w ten sposób można dowiedzieć się czy psychoterapia jest potrzebna oraz czy konkretny psychoterapeuta jest dla Ciebie odpowiedni.

Na konsultację psychoterapeutyczną może skierować również lekarz psychiatra – to częsta sytuacja. Leczenie farmakologiczne chorób i zaburzeń psychicznych przebiega najlepiej w parze z psychoterapią. Jeśli lekarz psychiatra wystawi skierowanie, oznacza to, że psychoterapia może pomóc lepiej funkcjonować.

Psychoterapeuta, dzięki swojemu wykształceniu i doświadczeniu zawodowemu, posiada odpowiednie kompetencje, by wspólnie z Pacjentem wypracować cele terapii, a później systematycznie je realizować. Systematyczność jest bardzo ważna w procesie terapii. Spotkania odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu i trwają około 50 minut. Czynnikiem, który ma duży wpływ na skuteczność leczenia jest relacja terapeutyczna, dlatego tak istotny jest wybór terapeuty, który odpowiada Pacjentowi pod względem osobowości i temperamentu. Tak jak w relacjach z ludźmi i przyjaźniach – z niektórymi osobami w naturalny sposób lepiej się rozumiemy i otrzymujemy od nich wsparcie, z innymi gorzej. Jednak na tym podobieństwa się kończą. Przyjaźń i psychoterapia są zagadnieniami komplementarnymi, ale nie można ich traktować na równi.

Wsparcie rodziny i przyjaciół jest bardzo ważne gdy nie radzisz sobie z problemami w życiu, cierpisz na zaburzenia lub choroby psychiczne. Świadomość, że możesz liczyć na najbliższe osoby, które są przy Tobie, wysłuchają, przytulą jest bezcenna! Nie zastąpi jednak profesjonalnej pomocy. Psychoterapeuta nie udziela rad i nie roztrząsa z Tobą swoich problemów, jest skupiony w 100% na Pacjencie i wypracowaniu dla niego najlepszego rozwiązania. Pomaga mu w tym wykształcenie, bagaż doświadczeń zawodowych i prywatnych – własne przeżycia i psychoterapia oraz superwizja. To są atuty psychoterapeuty, których przyjaciele zazwyczaj nie mają i dlatego ważne jest, żeby te dwie kwestie się uzupełniały.

Psychoterapia to nie magia, choć czasem może wyglądać jak czary, kiedy pod wpływem rozmów ustępują chroniczne bóle brzucha, serca, pleców; gdy człowiek zaczyna oddychać pełną piersią, zmienia się jego postawa ciała czy sposób mówienia. Takie zmiany zachodzą podczas psychoterapii zaburzeń psychosomatycznych, które swoją genezę mają w problemach psychologicznych, a są często nieskutecznie leczone farmakologicznie.

Najczęściej na psychoterapię decydują się osoby, którym stan psychiczny przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu w pracy lub/i w domu, w życiu społecznym. Decyzja o rozpoczęciu terapii bywa motywowana odkryciem powielanych w życiu destrukcyjnych schematów zachowań, których Pacjent mimo prób, nie jest w stanie sam zmienić, np. ciągłe wchodzenie w związki z określonym typem partnerów/partnerek i powtarzanie tej samej historii wciąż na nowo.
Często zgłaszane problemy to natłok myśli, powtarzające się obawy, trudne uczucia i emocje, lęk, smutek, złość, które niezrozumiane i tłumione potrafią skutecznie utrudnić życie. Dzięki poświęceniu im uwagi i zrozumieniu podłoża, po terapii możliwe jest świadome kierowanie swoimi reakcjami. Psychoterapeuta posiada odpowiednie kompetencje, żeby (oczywiście we współpracy z Pacjentem) nieuświadomione mechanizmy i procesy ujrzały światło dzienne, by można im się było przyjrzeć z bliska i już świadomie wkomponować w całokształt życia, tak aby służyły, a nie przeszkadzały.

Kolejnymi powodami podjęcia decyzji o rozpoczęciu psychoterapii są zaburzenia: snu, lękowe, jedzenia, nastroju. Trudności z zaśnięciem, częste wybudzanie się w nocy lub budzenie nad ranem – warto omówić to z psychoterapeutą. Gdy problemem jest wyjście z domu, spotkanie z innymi ludźmi, nagle napady lękowe albo ciągłe zamartwianie się – rozmowa z profesjonalistą może pomóc. W przypadku spadku albo nagłego wzrostu apetytu, a co za tym idzie spadku lub wzrostu wagi, który nie był zamierzony lub problemów z utrzymaniem określonej wagi, warto spotkać się z psychoterapeutą. Podobnie w przypadku nagłego albo długo utrzymującego się spadku nastroju, uczucia przygnębienia, beznadziejności, braku sensu życia. W przypadku wystąpienia myśli samobójczych konieczna jest konsultacja psychiatryczna!

Czasem problemy wydają się występować tylko w relacji z innymi ludźmi. W takim przypadku również warto się zastanowić, czy wynika to z introwertycznej osobowości, a Pacjent czuje się dobrze sam ze sobą i kilkoma najbliższymi osobami, czy też konflikty innymi skutecznie utrudniają efektywne funkcjonowanie na co dzień i cieszenie się życiem?

Jeśli tak jak większość Pacjentów, borykasz się z którymś z wymienionych w poprzednich akapitach zagadnień – nie czekaj dłużej, wybierz się na konsultację do psychoterapeuty. Decyzja o rozpoczęciu leczenia, od pierwszej myśli na ten temat do wizyty w gabinecie, jest zazwyczaj podejmowana latami. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, nie zastanawiaj się już dłużej, umów wizytę i odetchnij z ulgą, że decyzja jest już za Tobą. Nie ma idealnego momentu na rozpoczęcie psychoterapii, lęki z tym związane można pokonać jedynie przez konfrontację. Nie ma też idealnych Pacjentów ani idealnych psychoterapeutów. Kluczem do sukcesu jest wzajemne dopasowanie i chęć pracy nad swoimi problemami z Twojej strony, a chęć niesienia pomocy ze strony terapeuty.

Gabinet psychoterapeuty to bezpieczne miejsce, w którym możesz zastanowić się nad sobą z życzliwą i kompetentną osobą. Możesz przepracować problemy z przeszłości, bieżące oraz zastanowić się nad swoją przyszłością. Psychoterapia może polegać zarówno na pracy nad deficytami, jak i kwestiami rozwojowymi – wszystko zależy od ustalonych celów i etapu zmian. Praca nad sobą to niekończące się zadanie. Zdarzają się gorsze momenty, zatrzymania i ponowna poprawa. Ważne jest, żebyś zdawał sobie sprawę, że nie zawsze wyjdziesz z gabinetu terapeuty w lepszym nastroju niż tam przyszedłeś – i to nie znaczy, że terapia nie działa. Zazwyczaj wręcz przeciwnie, to oznacza, że pracujesz nad trudnymi zagadnieniami ze swojego życia i jesteś na najlepszej drodze, żeby poczuć się lepiej!

Autor

Mgr Nina Urbańczyk

 

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności.