Artykuły

Kiedy do logopedy?

Przeciętny 3-latek zna około tysiąca słów. Jego mowa powinna być ukształtowana na tyle, aby dziecko mogło swobodnie komunikować się z innymi, oraz posługiwać się kilkuwyrazowymi wypowiedziami i coraz bardziej złożonymi zdaniami. Rodzice maluchów, które jeszcze nie zaczęły mówić, często słyszą uspokajające rady – „Wyrośnie z tego”, „Jeszcze ma czas”. Niestety problemy z mową nie rozwiążą się same.

Nigdy nie należy przeczekiwać niepokojących nas sygnałów. Na szczęście w dzisiejszych czasach, wzrasta liczba świadomych rodziców, którzy coraz wcześniej udają się ze swoimi pociechami do logopedy.

Czym zajmuje się logopeda?

Logopeda jest specjalistą zajmującym się problemami z mową i komunikacją. Wady wymowy, opóźniony rozwój mowy, czy jąkanie to jedne z najczęściej przychodzących na myśl przykładów. Jest to jednak tylko wycinek pracy logopedycznej.

By dobrze mówić oraz rozumieć mowę trzeba rozwinąć w sobie wiele umiejętności:

  • zbudowanie zasobu słownictwa;
  • odpowiednia ruchomość narządów artykulacyjnych;
  • poprawne brzmienie głosek oraz rozróżnianie ich;
  • rozumienie tego, co inni do nas mówią oraz planowanie tego, co sami chcemy powiedzieć.

Wszystkie te procesy wymagają prawidłowej pracy mózgu, narządów słuchu, wzroku i czucia oraz odpowiednich warunków anatomicznych. Mowa jest odzwierciedleniem funkcjonowania naszego organizmu. Niedosłuch, nieprawidłowe napięcie mięśniowe, rozszczep podniebienia, wadliwy zgryz czy zaburzenia funkcjonowania mózgu wpływają na naszą mowę. Ogromne znaczenie mają również czynniki środowiskowe i społeczne. Nieprawidłowe wzorce mowy z otoczenia oraz lęk przed mówieniem mogą znacznie utrudnić komunikację.

Zadaniem logopedy jest znalezienie przyczyny problemów z mową oraz wdrożenie odpowiedniej terapii.

Dzieci i dorośli

Opieka logopedyczna zaczyna się już od momentu narodzin dziecka. Logopeda pracujący na oddziale noworodkowym sprawdza warunki anatomiczne narządów artykulacyjnych, odruchy pojawiające się w obszarze ustno-twarzowym, pozycję spoczynkową języka i funkcje związane z karmieniem. Udziela rodzicom wskazówek jak pielęgnować i stymulować noworodka pod kątem prawidłowego rozwoju mowy.

Logopeda pracujący z dziećmi starszymi ma spore pole do popisu. Poza opóźnionym rozwojem mowy i wadami wymowy, pomaga również dzieciom z niepłynnością mowy, problemami komunikacyjnymi wynikającymi z chorób genetycznych czy spektrum autyzmu.

Również dorośli odwiedzają gabinet logopedyczny. Problemy z mową często towarzyszą zaburzeniom neurologicznym, takim jak udary i guzy mózgu. Logopeda prowadzi terapie zaburzeń takich jak afazja i dyzartria. Pomaga również porozumiewać się pacjentom po operacji usunięcia krtani.

Daj sobie szansę!

Coraz więcej osób dorosłych kieruje się do logopedy również w związku z wadami wymowy – to świetna wiadomość. Wbrew powszechnie powtarzanemu mitowi, wady wymowy u osób dorosłych da się wyleczyć. Na rozpoczęcie leczenia nigdy nie jest za późno. – warto zainwestować w swój rozwój.

Czy logopeda tylko leczy wady wymowy i zaburzenia?

Obecnie głos i mowa są podstawowym narzędziem pracy w wielu zawodach. Od tego jak mówimy i komunikujemy się mogą zależeć nasze relacje, sposób postrzegania przez innych, a nawet nasze zarobki. Nasz głos i mowa wpływają na naszą samoocenę i zadowolenie z życia.

Głos wykorzystywany jest nie tylko w pracy nauczyciela czy wykładowcy. Codziennie potrzebny jest on również biznesmenom, prawnikom, lekarzom, dziennikarzom, aktorom, wokalistom, pracownikom call center i każdemu, kto w swojej pracy spotyka się z ludźmi.

Takie osoby często narażone są na zaburzenia głosu. Rolą logopedy jest nauka prawidłowej emisji głosu oraz edukacja w zakresie higieny i profilaktyki głosu. Logopeda pomaga uzyskać większą świadomość własnego ciała i kontrolę nad napięciem narządów głosu. Doskonali prawidłowy oddech, jego podparcie, wzmacnia siłę głosu, ucząc jak wykorzystać naturalne rezonatory w naszym ciele. Pomaga również uzyskać dykcje wzorcową. Często współpracuje z osobami chcącymi jak najlepiej przygotować się do wystąpień publicznych czy egzaminów do szkół teatralnych.

Współpraca i regularność kluczem do udanej terapii

Zakres obowiązków logopedy jest naprawdę szeroki. Właśnie dlatego logopedia jest nauką interdyscyplinarną. Łączy w sobie elementy z wielu dziedzin, takich jak medycyna, lingwistyka czy psychologia. Nie oznacza to jednak, że logopeda jest lekarzem, lingwistą i psychologiem – musi współpracować z wieloma specjalistami np. laryngologiem, ortodontą, psychologiem czy fizjoterapeutą. Dzięki temu może zapewnić Tobie i Twojemu dziecku jak najbardziej kompleksową i zindywidualizowaną opiekę.

Największy wpływ na efekty terapii mają sami pacjenci – regularnie i rzetelnie ćwicząc wskazane przez logopedę zadania. I tak jak ciężko jest schudnąć będąc na diecie jeden dzień w tygodniu, tak trudno jest uzyskać oczekiwany efekt terapii jedynie po godzinnej wizycie u logopedy. Zaangażowanie w terapię z pewnością pozwoli uzyskać najlepsze rezultaty. To doskonała inwestycja dla dalszego rozwoju.

Niepokoi Cię rozwój mowy Twojego dziecka, a może sam chcesz zadbać o swoją wymowę i głos?  Nie zwlekaj i skorzystaj z terapii logopedycznej.

Potrzebną pomoc znajdziesz w Poradni Harmonia, w której logopeda współpracujący z zespołem specjalistów stworzy indywidualnie dobrany program terapeutyczny.

 

Autor: Beata Kawczyńska

Terapeuta, Logopeda


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /wp-content/themes/luxmed/single-niezbednik.php on line 71
 

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności.