Przyczyny niepełnosprawności są różne – wynikają ze schorzeń układu krążenia, narządów ruchu oraz neurologicznych. Osoby z uszkodzeniami narządu wzroku i słuchu, z chorobami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną stanowią mniejszą grupę. Niepełnosprawność dotyka wszystkie grupy wiekowe: dzieci, dorosłych i osoby starsze.
Jak podaje portal gov.pl w Polsce jest ponad 3 mln osób, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. W rzeczywistości osób niepełnosprawnych jest dużo więcej – od 4 do 7 mln.
To ogromna i różnorodna grupa, podobnie jak opiekunowie tych osób niepełnosprawnych, które wymagają pomocy w codziennym życiu. Każda osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności i jej bliscy stale lub okresowo potrzebują specjalistycznej opieki psychologa lub/i psychiatry. Konieczność wsparcia psychologicznego i często farmakologicznego oferowanego tej grupie jest bezdyskusyjna.
Osoby niepełnosprawne cierpią z powodu:
Opiekunowie i bliscy osób niepełnosprawnych borykają się z przeszkodami systemowymi, problemami życia codziennego a także kłopotami finansowymi. Ciągłe przebywanie i troszczenie się o niepełnosprawnego członka rodziny może powodować:
Pomoc psychologiczna i/lub farmakoterapia wdrożona w odpowiednim momencie przynosi dużą ulgę chorym i ich rodzinom. Warto jednak na co dzień stosować sprawdzone metody antystresowe, być otwartym na innych i uczestniczyć w życiu mimo ograniczeń.
Poniższe wskazówki mogą być pomocne zarówno dla opiekunów, jak i dla osób niepełnosprawnych (w stopniu umożliwiającym pracę i uczestniczenie w życiu społecznym z pewnymi ograniczeniami):
Niepełnosprawność dzieci dotyka nie tylko ich rodziców, ale i rodzeństwo, dziadków i wszystkie bliskie rodzinie osoby. Osoby opiekujące się starszymi osobami niepełnosprawnymi mają podobne problemy.
Rodzinom osób niepełnosprawnych potrzebne jest wsparcie psychologiczne w radzeniu sobie z obciążeniem, wypaleniem, wahaniami nastroju, stanami depresyjnymi, ale także w kreowaniu rozwiązań i pomysłów czyniących życie rodzin naznaczonych niepełnosprawnością lepszym. Ważna jest także pomoc w usprawnianiu komunikacji w rodzinie, w nabieraniu dystansu do sytuacji i uczenia się korzystania z życia pomimo trudów.
Pomoc, którą oferujemy w ramach konsultacji świadczonych przez lekarzy psychiatrów i psychologów w Poradni Harmonia jest skierowana do wszystkich, którzy stale lub czasowo zmagają się z problemem niepełnosprawności. Nasi specjaliści pomagają w radzeniu sobie z emocjami, wychodzeniu z kryzysów, łagodzeniu skutków depresji, dbaniu o chorego, ale także o siebie.
Psycholog