Pozytywne myślenie to świadome koncentrowanie się i umiejętność dostrzegania pozytywnych aspektów, potencjału oraz zasobów wszystkiego co nas otacza – ludzi, zdarzeń, czy sytuacji. Polega na podkreślaniu mocnych stron oraz walorów swoich, jak i innego człowieka.
Osoby myślące pozytywnie koncentrują się na tych elementach zdarzeń, ludzi, czy sytuacji, które mają pozytywny wydźwięk, a unikają zakłócających ten obraz elementów negatywnych. Tak wykreowana rzeczywistość ma na celu poprawę kondycji psychicznej człowieka.
Dzięki pozytywnemu myśleniu jednostka aktywnie reaguje na zmiany i rozwiązuje problemy, dąży do realizacji swoich marzeń i ma silną wiarę w swoje możliwości i umiejętności. Dodatkowo optymiści łagodniej reagują na nerwowe sytuacje, co pozwala im na bardziej efektywne rozwiązywanie zaistniałych problemów. Osoby o optymistycznym nastawieniu cieszą się lepszym zdrowiem, są bardziej lubiane i mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu w każdej dziedzinie. Łatwiej utrzymują wysoką motywację wewnętrzną niezależnie od porażek.
Na pozytywne myślenie składają się dwie główne umiejętności takie jak:
Czyli, żeby osiągnąć poprawę samopoczucia i lepszą skuteczność naszych działań, musimy w coś mocno wierzyć, a po drugie przekształcać negatywne zdarzenia w coś pozytywnego, konstruktywnego. Im więcej posiadamy pozytywnych informacji o sobie, tym większe jest poczucie własnej siły, wartości oraz wiara w dobry rezultat naszego działania. Im więcej dobrych informacji mamy na temat świata oraz innych, tym częściej efekty działań są pozytywne.
Wyciąganie pozytywów ze wszystkiego co przeżywamy i doświadczamy wymaga dużej uważności na to co dzieje się wokół nas, dlatego też warto zaznajomić się z pojęciem „mindfulness”. Praktyka uważności polega na kierowaniu własnej uwagi w sposób elastyczny i otwarty na to, co aktualnie znajduje się w jej polu, bez osądzania obserwowanych treści. Może być to dość frustrujący proces w związku z jego tymczasowym charakterem, ponieważ nasz umysł ma naturalne tendencje do ciągłego osądzania i analizowania. Uwaga łatwo ulega rozproszeniu, a nasze myśli samoistnie koncentrują się na ciągach przyczynowo-skutkowych.
Jak skutecznie praktykować uważność?
Pewne siebie, uśmiechnięte i odprężone jednostki, to ludzie, którzy mają zazwyczaj poczucie życiowego szczęścia. Takie osoby nie są w konflikcie z samym sobą, są świadome swoich czynów, mocnych jak i słabych stron, nie przeraża ich podejmowanie ryzyka. Pozytywne nastawienie do rzeczywistości oznacza akceptację tego co nam się przytrafia i wyciągania wszystkiego co najlepsze z każdego życiowego wydarzenia.
Mgr Dominika Urbańczyk
Psycholog, mediator