Raport Zdrowie psychiczne na polskim rynku pracy

02-03-2023

„Raport „Zdrowie psychiczne na polskim rynku pracy” został stworzony przy współpracy zespołów Poradni Zdrowia Psychicznego HARMONIA oraz Grupy LUX MED. Jest to pierwszy tego typu raport w Polsce poświęcony tematyce stanu zdrowia psychicznego pracowników.

Naszym celem było zbadanie kondycji psychicznej pracowników na polskim rynku oraz zwrócenie uwagi na istotę roli pracodawcy w tym aspekcie. Jako firma medyczna oraz pracodawca zatrudniający 20 tysięcy pracowników działamy aktywnie, by kształtować i zwiększać wiedzę o zdrowiu mentalnym. Dlatego też, dostrzegając potrzeby rynku, stworzyliśmy unikatowy model dobrostanu psychicznego, który całościowo obejmuje najważniejsze aspekty dobrostanu psychicznego pracowników.

Składa się on z 3 obszarów: zdrowie psychiczne, życie zawodowe, zasoby osobiste. Dzięki modelowi zmierzyliśmy m.in. poziom stresu, motywacji i odporności psychicznej pracowników w Polsce. Dane do badania zebrane zostały we wrześniu 2022 roku za pomocą ankiety online na ogólnopolskiej próbie 1304 respondentów. W analizie uwzględnione zostały odpowiedzi osób zatrudnionych na umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną (N=688). Wyniki, jakie otrzymaliśmy zostały przeanalizowane i opisane wspólnie z wewnętrznymi ekspertami psychologii z Porani Zdrowia Psychicznego HARMONIA.

Raport pokazuje, że pracownicy często zmagają się z niepokojem, gorszym nastrojem i stresem. Ponad 80% badanych twierdzi, że tryb pracy wpływa na ich zdrowie psychiczne, co potwierdzają szczegółowe wyniki.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z materiałem.

Przeczytaj raport

 

 

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności.